poziom kolor EFS

Logo LGD GDRP

Maj w Centrach Aktywności Lokalnej i w Akademii Młodego Lidera w Gminie Rypin


W maju udało nam się rozpocząć działalność w ramach Centrów Aktywności Lokalnej: w Skrwilnie, Rogowie i Ostrowitem oraz w ramach Akademii Młodego Lidera w Gminie Rypin. Oto co się działo....:


Centrum Aktywności Lokalnej w Skrwilnie


25 maja br. odbyło się spotkanie inauguracyjne, w ramach którego swoją działalność rozpoczęło Centrum Aktywności Lokalnej MiltiPrzestrzeń, utworzone przez "Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Północ" przy Gminnym Domu Kultury w Skrwilnie.
Wydarzenie otwiera cykl warsztatów poświęconych teatrowi i kinematografii.
Z tej przyczyny gminę Skrwilno odwiedziła wyjątkowa osoba – Teresa Lipowska, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, darzona ogromną sympatią i uznaniem widzów.
Zgromadzona publiczność miała okazję posłuchać opowieści Pani Teresy o jej pierwszych chwilach na scenie, pierwszym filmie oraz największych rolach i sukcesach. Nie zabrakło również rozmów dotyczących roli Barbary Mostowiak w serialu „M jak Miłość”.
Wywiad przeprowadził Pan Dariusz Rekosz pisarz i publicysta.
W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju „Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Północ”.
Wśród nich gościliśmy uczestników naszego projektu – 10 – cioro młodych, utalentowanych i ambitnych nastolatków, którzy spróbują swoich sił podczas zaplanowanych przez nas warsztatów.
Czekają na nich zajęcia w szkole aktywnych liderów, warsztaty teatralne oraz animacji kulturalnej, wykłady poświęcone historii kina i kinematografii oraz kilka innych ciekawych wydarzeń 😊
Spotkanie było dla nich wstępem do tematyki dalszych działań. Rozmowa z Panią Teresą Lipowską uświadomiła im, że warto podążać za swoimi marzeniami, za swoją pasją i realizować się w tym, w czym czujemy się dobrze. 😊

Kliknij ---> Fotorelacja 

 Centrum Aktywności Lokalnej w Rogowie

W Rogowie zajęcia zaczęły sie od warsztatów teatralnych - 4 maja odbyło się pierwsze spotkanie z Dyrektor Rypińskiego Domu Kultury, Panią Justyną Motylewską, która zaczęła wprowadzać uczestników w tajniki sztuki teatralnej. Te niezwykle stymulujące i rozwijajaące zajęcia sprawiły uczestnikom dużo radości, pozwoliły się otworzyć i wyzbyć zhamowań w wyrażaniu swoich emocji. W maju odbyły się łącznie 4 spotkania w ramach warsztatów teatralnych.

W międzyczasie zainaugurowano działalność Dyskusyjnego Klubu Książki - te zajęcia prowadzi Pani Marzena Świeżawska - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rogowie i jednocześnie animator CAL w Rogowie. Spotkania DKK mają charakter swobodnych spotkań przy kawie, w przytulnym otoczeniu bibiotecznych zasobów, co dodatkowo sprzyja dyskusji o literaturze. Ogromną wartością dodaną tych spotkań jest przede wszystkim integracja, możliwość uczestniczenia w konstruktywnej dyskusji oraz wymiana myśli. 

Także w Rogowie odbyło się spotkanie autorskie z Panią Teresą Lipowską. Ta ceniona aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna nie tylko przekazała wiele cennych wskazówek dotyczących oddtwarzania ról scenicznych ale także zainspirowała uczestników do podążania za swoją pasją, do czerpania garściami z życia oraz do spotykania się i celebracji wspólnie spędzonych chwil.

Fotorelacje:

---> I Warsztaty teatralne 

---> I spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

 ---> II Warsztaty teatralne 

 ---> III Warsztaty teatralne 

 ---> Spotkanie autorskie z Panią Teresą Lipowską 

---> II spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

 ---> IV Warsztaty teatralne  

 

 Centrum Aktywności Lokalnej w Ostrowitem

Zanim rozpoczną się zajęcia taneczne uczestników projektu zabraliśmy na wycieczkę do Bydgoszczy. Najważniejszym punktem programu był udział w spaktaklu baletowym pt. "Coppelia", prezentowanym przez zespół artystyczny Opery "Nova" w Bydgoszczy. Tytułowa „Coppélia” to lalka, którą uparcie ożywić chce szalony konstruktor-czarodziej Coppélius. By cel ten osiągnąć, planuje ukraść duszę Franzowi, w którym zakochana jest młoda dziewczyna imieniem Swanilda...Ten wyjątkowo barwny, energiczny i widowiskowy balet zrobił ogromne wrażenie na uczestnikach projektu. Udział w tego typu wydarzeniu kulturalnym miał pokazać młodzieży różne aspekty ekspresji artystycznej z wykorzystaniem tańca a także służył pokazaniu skali i rozmachu przedsięwzięć organizowanych przez duże ośrodki kulturalne, jakich brakuje na terenie małych miejscowości. Zanim jednak uczestnicy projektu dotrali do Opery, odwiedzili Leśny Park Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku :-) 

---> Fotorelacja 

Akademia Młodego Lidera w Gminie Rypin

Akademia Młodego Lidera w Gminie Rypin wystartowała w wyjątkowy sposób - 9 maja 2023 r. uczestnicy projektu spotkali się z Panem Rafałem Cieszyńskim - aktorem teatralnym, serialowym i filmowym, pochodzącym w Rypina. Pan Rafał  opowiedział o swojej drodze życiowej, pasjach, marzeniach, dążeniu do celu i pracy zawodowej. Uczestnicy mieli niecodzienną okazję do porozmawiania i zadawania pytań na interesujące ich tematy związane z pracą na scenie, metodami na przezwyciężenie tremy oraz sposobem na zapamiętanie długich tekstów. To było niezwykle inspirujące i motywujące spotkanie. 💪 Postać Pana Rafała Cieszyńskiego i historia jego kariery pokazuje, że pochodzenie z małej miejscowości nie jest przeszkodą do osiągnięcia sukcesu. Tak jak nasz wyjątkowy Gość, trzeba mieć plan na życie oraz odwagę i zapał, aby go spełnić.

Nie mniej intersujące i inspirujace było kolejne wydarzenie jakim była wycieczka do Bydgoszczy w dniu 25 maja. Program wycieczki przewidywał wizytę w ośrodkach medialnych, które mają siedzibę w województwie kujawsko-pomorskim (Radio PIK, TVP Bydgoszcz), spacer po starówce oraz udział w spektaklu baletowym "Coppelia" w Operze "Nova", o którym pisaliśmy wyżej. Podczas wizyty w Polskie Radio PiK oprowadzający uczestników Pan Adam opowiedział o historii powstania Radia PIK oraz na czym polega praca dziennikarza radiowego. Natomiat przedstawiciel TVP Bydgoszcz pokazał w praktyce jak przygotowywany jest program w telewizji i jakie cechy musi posiadać każdy lider. Po emocjach związnych z wizytą w radiu i telewizji uczestnicy udali się na spacer po Starym Mieście a następnie na spektakl baletowy  "Coppelia" w wykonaniu zespołu baletowego 🩰 i orkiestry Opery Nova 🎻.

 Fotorelacje: